ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΦΟΥΤΣΑΛΦούτσαλ: Νίκη για Αραράτ - Ισοπαλία η ΑΕΚ Λάρνακας

Φούτσαλ: Νίκη για Αραράτ – Ισοπαλία η ΑΕΚ Λάρνακας

Με τρεις αναμετρήσεις άρχισε σήμερα η αγωνιστική δράση του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας Futsal.

Στην κλειστή αίθουσα Μελκονιάν η Αραράτ επικράτησε της ΑΕΛ με 5-1 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της επιτυχίας των γηπεδούχων ο τερματοφύλακας τους Σύλβιο Μούλερ που πραγματοποίησε σωτήριες αποκρούσεις σε κρίσιμα στάδια του αγώνα και στο τέλος επισφράγισε την εξαιρετική του παρουσία με εκπληκτικό τέρμα.

Η Αραράτ ένοιξε το σκορ στο 7′ με τον Στάνκοβιτς και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άγγελος Περικλέους ισοφάρισε για την ΑΕΛ, που ακολούθως δημιούργησε ευκαιρίες αλλά σταμάτησε πάνω στον εξαιρετικό Σύλβιο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΛ δημιούργησε πάλι μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα όμως ήταν οι γηπεδούχοι που τα κατάφεραν να σκοράρουν και να φτάσουν στη νίκη.

Στο 27′ ο Μαξίμοβιτς πέτυχε το 2-1, στο 31′ ο Στάνκοβιτς το 3-1, στο 34′ ο Χρ. Χριστοδούλου το 4-1 και στο 37′ ο Σύλβιο διαμόρφωσε το εντυπωσιακό 5-1.

Στην αναμέτρηση Αετός Σολέας – ΑΕΚ Λάρνακας είχαμε ισοπαλία 4-4 και αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός στην ιστορία του Αετού στην Α’ Κατηγορία, που συμμετέχει για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία.