ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ: Η 9η αγωνιστική και παραμονή στην κορυφή (βαθμολογία)

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ: Η 9η αγωνιστική και παραμονή στην κορυφή (βαθμολογία)

Ε.Ν.Παραλιμνίου – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (15-25, 21-25, 16-25)
Ανόρθωσις – Αναγέννηση Δ. 3-1 (23-25, 26-24, 25-23, 25-21)
ΑΕ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα 3-0 (25-16, 25-11, 27-25)
ΑΠΟΕΛ – Παφιακός 2-3 (21-25, 16-25, 26-24, 26-24, 10-15)

H πρωτοπόρος Papa Johns ΟΜΟΝΟΙΑ στην τελευταία αγωνιστική της χρονιάς επικράτησε καθαρά με 3-0 σετ (25-15, 25-21, 25-16) εκτός έδρας της Ε.Ν.Παραλιμνίου και διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Η ΟΜΟΝΟΙΑ δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο είχε διάρκεια 28 λεπτά και το κέρδισε με 25-21. Τα άλλα σετ τα πήρε τον μεν πρώτο με 25-15 και το τρίτο με 25-16.

Με καθαρή νίκη 3-0 σετ (25-16, 25-11, 27-25) η Pokka ΑΕ Καραβά επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας. Οι παίκτες της ΑΕΚ συνάντησαν πολλές δυσκολίες μόνο στο τρίτο σετ στο οποίο επικράτησαν με 27-25 ενώ τα πρώτα δύο πήραν εύκολα με 25-16 και 25-11. Η ΑΕ Καραβά παραμένει σταθερά στη δεύτερη θέση ένα μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Papa Johns Ομόνοια.

Αμφίρροπη η αναμέτρηση στο Θεμιστόκλειο όπου η Ανόρθωσις επικράτησε με 3-1 της Αναγέννησης. Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις είχε συνεχώς ένα ελαφρύ προβάδισμα αλλά η ομάδα της Δερύνειας κατάφερε και έπιασε την Ανόρθωση στο 23-23 παρά το γεγονός ότι βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Πήρε και το σετ 25-23 με δύο λάθη της Ανόρθωσης (δύο άουτ επιθέσεις). Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν στην αρχή συναρπαστικός με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ όμως η Αναγέννηση με ένα ξέσπασμά της ξέφυγε 20-15, μια σημαντική διαφορά που δεν εκμεταλλεύτηκε όπως έπρεπε με αποτέλεσμα η Ανόρθωσις να ισοφαρίσει σε 23-23 με μια αντεπίθεση διαρκείας πήρε το σετ με 26-24 χάρις στα τρία πετυχημένα μπλοκ του Σιέφερντ που κατάφερε να σταματήσει τον Βάργκας. Το τρίτο σετ ήταν εξίσου συναρπαστικό με τις συνεχείς εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ. Η Αναγέννηση Δερύνειας στο ίδιο ακριβώς σημείο όπως και στο προηγούμενο σετ έκανε την αντεπίθεση της και ξέφυγε 20-16. Μια διαφορά που και πάλι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αφού η Ανόρθωσις ισοφάρισε 22-22. Στο σημείο αυτό άρχισε και πάλι η δράση του Σιέφερντ στο μπλοκ (24-22) και ένας άσσος του Γεωργίου το σετ πήγε στην Ανόρθωση 25-23. Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 14-8, όμως η Αναγέννηση πλησίασε στο 14-13 ξαναμπαίνοντας ουσιαστικά στη διεκδίκηση του σετ αλλά η Ανόρθωσις με τρείς άσσους στο σερβίς επανέφερε τη διαφορά στους 6 πόντους (20-14) για να πάρει το σετ με 25-21 και την πολύ σημαντική νίκη με 3-1.

Δραματική εξέλιξη είχε το ματς στο Λευκόθεο όπου ο Rabel Παφιακός κατάφερε να κερδίσει δύσκολα το ΑΠΟΕΛ με 3-2. Η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-21, 25-16), το ΑΠΟΕΛ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 αφού κατάφερε να κερδίσει και τα δύο σετ με 26-24, οδηγώντας το ματς στο τάϊ μπρέϊκ. Ο Παφιακός προ του φάσματος της ήττας πλέον συνήλθε και πήρε το σετ με 15-10 και τη νίκη με 3-2 σετ παίρνοντας δύο βαθμούς και είναι τώρα τρείς βαθμούς μακριά από την κορυφή ενώ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε ένα πολύτιμο βαθμό.