ΑρχικήΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΜε τεράστια ανατροπή στον τελικό του Ντουμπάι ο Παγδατής...

Με τεράστια ανατροπή στον τελικό του Ντουμπάι ο Παγδατής (video)

Ο Μάρκος Παγδατής νίκησε στον ημιτελικό του Ντουμπάι με 2-1 σετ τον Φελισιάνο Λόπεθ και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.

O Παγδατής ήταν πίσω με σετ και με μπρέικ, δεν το έβαλε όμως κάτω και πέτυχε μια τεράστια ανατροπή. Θα είναι ο πρώτος τελικός για τον Κύπριο πρωταθλητή σε 500άρι μετά από περίπου έξι χρόνια, ενώ θα διεκδικήσει τον σημαντικότερο τίτλο σε ολόκληρη την καριέρα του!

Μπορεί να έχει περάσει μερικές εβδομάδες στο Top10 της παγκόσμιας κατάταξης και να έχει αγωνιστεί στον τελικό του Australian Open και στον ημιτελικό του Wimbledon το 2006, όμως, ο Παγδατής δεν έχει κερδίσει ποτέ τίτλο σε διοργάνωση της σειράς ATP World Tour 500. Αυτό θα προσπαθήσει να κάνει αύριο (17:00) στο Ντουμπάι, με αντίπαλο τον Σταν Βαβρίνγκα.

Αυτή θα είναι η 6η αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο παίκτες και ο Βαβρίνγκα δεν έχει χάσει ούτε μια από τις πέντε προηγούμενες από τον Κύπριο πρωταθλητή. Αξίζει να σημειωθεί πάντως πως ό,τι και αν συμβεί στον τελικό, ο Μάρκος έχει σφραγίσει την επιστροφή του στο Top 40 της παγκόσμιας κατάταξης, για πρώτη φορά από τον Ιούνιο του 2013!

O 30χρονος Κύπριος πέτυχε μια τεράστια νίκη επί του Λόπεθ σε έναν χορταστικό ημιτελικό στο Dubai Tennis Championships, με 3-6, 7-6 (1), 6-1. Στα μισά περίπου του αγώνα, είχε βρεθεί πίσω με 3-6, 3-4 και ο Ισπανός είχε το σερβίς, με υπομονή και πείσμα όμως έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και πέτυχε ακόμα μια σπουδαία νίκη στο Ντουμπάι.

Η φανταστική εβδομάδα συνεχίζεται για τον Μάρκο, που πριν από τον Λόπεθ είχε αποκλείσει κατά σειρά τους Βίκτορ Τρόιτσκι, Βάσεκ Πόσπισιλ και Ρομπέρτο Μπαουτίστα, χωρίς να χάσει κανένα σετ!

Με τη σημερινή του νίκη προκρίθηκε στον πρώτο του τελικό από τον Αύγουστο του 2015, όταν ήταν φιναλίστ στην Ατλάντα, ενώ θα διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο από τον Ιανουάριο του 2010! Θα είναι ο σημαντικότερος τελικός που θα έχει παίξει στα τελευταία 6 περίπου χρόνια, από τον Αύγουστο του 2010, ενώ θα διεκδικήσει τον σημαντικότερο τίτλο γενικά στην καριέρα του.

Και οι 4 τίτλοι που έχει κερδίσει στο παρελθόν (4-8 σε τελικούς), ήταν σε τουρνουά της σειράς ATP World Tour 250. Το 2006 κέρδισε τον πρώτο του, στο Πεκίνο της Κίνας, το 2007 κατέκτησε το Zagreb Open στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας, το 2009 αναδείχθηκε πρωταθλητής στη Στοκχόλμη της Σουηδίας και τον Ιανουάριο του 2010 κέρδισε το Medibank International, στο Σύδνεϋ της Αυστραλίας.

Αμφότεροι οι δυο παίκτες είχαν τις ευκαιρίες τους στα πρώτα γκέιμς του δεύτερου ημιτελικού του Ντουμπάι, κανείς όμως δεν έφτασε στο μπρέικ και μετά από έξι γκέιμς το σκορ ήταν ισόπαλο στο 3-3. Ο Λόπεθ κέρδισε όμως τους 12 από τους 15 επόμενους πόντους και έκλεισε το σετ στο 6-3, μέσα σε μισή ώρα ακριβώς.

Ο Παγδατής ανταποκρίθηκε με ένα δικό του σερί, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ. Ο 34χρονος Ισπανός έκανε δύο συνεχόμενα μπρέικ, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 3/3 κερδισμένα μπρέικ πόιντς, για να πάρει τα ηνία και σε αυτό το σετ, αποκτώντας προβάδισμα με 4-3.

Ο Μάρκος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Απάντησε άμεσα στο νέο σερί του Ισπανού και προηγήθηκε με 5-4 και με 6-5, με τον Λόπεθ να ανταποκρίνεται πάντως στα δύο γκέιμς που σέρβιρε για να μείνει στο σετ, ισοφαρίζοντας σε 5-5 και σε 6-6. Στο τάι-μπρέικ, όμως ο Παγδατής ήταν εκείνος που είχε το πάνω χέρι, καθώς κέρδισε 6 πόντους στη σειρά (6-0) και τελικά το κατέκτησε με 7-1.

Στο αποφασιστικό σετ, ο Λόπεθ ήταν εκείνος που κέρδισε το πρώτο γκέιμ, ακολούθησε όμως ένας μονόλογος για τον Μάρκο, που ήταν αποφασισμένος να βάλει τέλος στην υπόθεση πρόκριση όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Ο κορυφαίος Κύπριος τενίστας όλων των εποχών κέρδισε έξι γκέιμς, για να πάρει το 3ο σετ με το εκκωφαντικό 6-1!

Σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες -2 ώρες και ένα λεπτό για την ακρίβεια- ο Παγδατής είχε πάρει την πολύ σπουδαία πρόκριση για τον τελικό του Dubai Tennis Championships. Ο Κύπριος τελείωσε το παιχνίδι με 27 γουίνερς και 30 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο «Φέλι» είχε 33 γουίνερς και 50 λάθη.

1ο ΣΕΤ

0-1 (15-40): Κρατάει το σερβίς του ο Λόπεθ.

1-1 (40-0): Love game από τον Παγδατή.

1-2 (15-40): Παίρνει εκ νέου το προβάδισμα ο Ισπανός.

2-2 (40-0): Άλλο ένα Love game από τον πρωταθλητή μας.

2-3 (40-A): Έφτασε μια ανάσα από το μπρέικ ο Μάρκος, όμως ο Λόπεθ κράτησε το σερβίς του.

3-3 (40-30): Ισοφαρίζει και πάλι ο αντισφαιριστής μας.

3-4 (0-40): Πρώτο Love game και για τον Λόπεθ.

3-5 (15-40): Κρίμα. Ο Παγδατής δέχεται το μπρέικ και κινδυνεύει να χάσει το πρώτο σετ.

3-6 (30-40): Παίρνει το πρώτο σετ ο Λόπεθ.

2ο ΣΕΤ

1-0 (40-15): Αρχίζει κρατώντας το σερβίς του ο Μάρκος.

2-0 (40-30): Νωρίς – νωρίς ο Παγδατής κάνει μπρέικ.

3-0 (Α-40): Δύσκολα κρατά το σερβίς του ο πρωταθλητής μας, αλλά σημασία έχει το πήρε.

3-1 (40-0): Love game από τον Λόπεθ που μειώνει.

3-2 (30-40): Επιστρέφει το μπρέικ ο Παγδατής, που έκανε πολλά σφάλματα σε αυτό το σερβίς.

3-3 (15-40): Ισοφαρίζει ο Ισπανός.

3-4 (30-40): Δέχεται ακόμη ένα μπρέικ ο Παγδατής και Λόπεθ αποκτά ξεκάθαρο προβάδισμα.

4-4 (40-30): Απαντά με μπρέικ ο Μάρκος και ισοφαρίζει.

5-4 (Α-40): Κρατάει το σερβίς του ο Παγδατής. Αν κάνει μπέικ τώρα θα ισοφαρίσει στα σετ.

5-5 (15-40): Κρατά και ο Λόπεθ το σερβίς του.

6-5 (40-15): Παίρνει ξανά το προβάδισμα ο Παγδατής διαφυλάσσοντας το σερβίς του.

6-6 (15-40): Παίρνει το σερβίς του ο Λόπεθ και πάμε σε τάι μπρέικ.

7-6 [7-1]: Ισοφαίζει στα σετ ο Παγδατής. Πάμε τώρα στο τρίτο και καθοριστικό.

3ο ΣΕΤ

0-1 (0-40): Αρχίζει με Love game ο Λόπεθ.

1-1 (40-15): Ισοφαρίζει ο Παγδατής.

2-1 (Α-40): Κάνει μπρέικ ο Μάρκος και προηγείται.

3-1 (Α-40): Δύσκολα αλλά κρατάει το σερβίς του ο πρωταθλητής μας.

4-1 (40-30): Κάνει άλλο ένα μπρέικ ο Μάρκος και έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη.

5-1 (40-15): Ένα σετ ή μπρέικ μακριά από τη νίκη ο Μάρκος.

6-1 (40-0): Με μπέικ παίρνει την πρόκριση.

ΠΗΓΗ: Goalnews.com