ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗΠήρε λιγότερα από όσα δικαιούταν

Πήρε λιγότερα από όσα δικαιούταν

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε πριν από λίγο από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο με 2-1. Η ομάδα μας παρατάχτηκε στον αγωνιστικό χώρο σε ένα σχηματισμό 4-4-2 (ρόμβο) με τους Παναγή κάτω από τα δοκάρια, το Σοϊλέδη και τον Κωνσταντινίδη στα άκρα της άμυνας, και τον Βύντρα και Φλορέσκου στα στόπερ.

Στο κέντρο ξεκίνησαν  οι Τουρέ, Μαργκάσα, Κατελάρης και Κλέϊτον ενώ στην επίθεση οι Σιέρινταν και Ντάρμπισαϊαρ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε έντονο πρόβλημα στην ανάπτυξη της αφού η απουσία ακραίων επιθετικών δεν της επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι της. Παράλληλα το πρόβλημα ήταν  εμφανές και στην αμυντική λειτρουργία της ομάδας αφού οι επιθετικοί του Απόλλωνα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το πρόβλημα της ομάδας μας στα άκρα. Στο πρώτο γκολ η απουσία δεύτερου ποδοσφαιριστή στα άκρα να καλύψει τον Κωνσταντινίδη  έδωσε την δυνατότητα στον επιθετικό του Απόλλωνα να βγάλει μπαλιά ακριβεία στον Γκίε ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο τέρμα του Απόλλωνα προήλθε από εκτέλεση πέναλτι σε μια φάση που η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει παράπονα. Ο Κατελάρης έβαλε το πόδι (φαίνεται να παίρνει μπάλα) και ο Παπουλής ανατράπηκε με αποτέλεσμα ο Σκαπούλης να δώσει την παράβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με  παρατράγουδα αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης διάκοψε τον αγώνα για δέκα λεπτά μετά από ρίψη αντικειμένων και φωτοβολίδων από την κερκίδα της ομάδας μας. Με την επανέναρξη του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβηκε και έδειχνε να πατά καλύτερα από τον Απόλλωνα. Σε αυτό βοήθησε και ο Κλέϊτον ανέβασε την απόδοση του και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα μας όταν βρει επιτέλους τα πατήματα του.

Αποτέλεσμα της παρουσίας της ομάδας μας στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν να έρθει νωρίς η μείωση του σκορ με γκολ κεφαλιά του Κατελάρη στο 690 λεπτό. Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να είναι καλύτερη και δέκα λεπτά αργότερα έχασε την ευκαιρία του αγώνα με τον Κωνσταντινίδη να βγαίνει φάτσα με τον Βάλε μετά από όμορφη κάθετη του Κλέϊτον όμως το σουτ πήγε έξω. Ο Κωνσταντινίδης μπορούσε να δώσει και την μπάλα στο Σέρινταν στην συγκεκριμένη φάση ο οποίος ήταν αμαρκάριστος όμως προτίμησε να το πάρει πάνω του.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ο Σίμος προσπάθησε να δώσει επιθετικές βοήθειες στην ομάδα παιρνόντας τον Χριστοφή στην θέση του Σέρινταν και τον Αγκάγιεφ στην θέση του Κλέϊτον. Κάτι που στο τέλος  φάνηκε ότι δεν βοήθησε αφού και ο Κλέϊτον και ο Σέρινταν ήταν εξαιρετικοί στην επανάληψη.

Κάτι που πρέπει αν σημειωθεί είναι ότι ο διαιτητής του αγώνα έδειξε 10 λεπτά καθυστέρηση  από τα οποία παίχτηκε καθαρό ποδόσφαιρο. Στα υπόλοιπα οκτώ λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έκαναν “θέατρα” όμως ο Σκαπούλλης έληξε τον αγώνα στα 10:48′. Αυτό δεν έδωσε το δικαίωμα στην ΟΜΟΝΟΙΑ να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από  τον αγώνα.

Η λήξη του αγώνα βρήκε την ομάδα μας να φεύγει χαμένη από το Τσίρειο Στάδιο. Τολμούμε να πούμε  όμως ότι πήρε λιγότερα από όσα δικαιούταν. Οι ποδοσφαιριστές μας στην επανάληψη προσπάθησαν και αντέδρασαν όμως δεν ήταν αρκετό.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι καταδικασμένη να κερδίζει κάθε παιχνίδι και δεν μας ικανοποιεί τίποτα λιγότερο. Όμως τολμούμε να πούμε ότι από τον σημερινό αγώνα είναι καλύτερο να πάρουμε τα  θετικά στοιχεία και να χτίσουμε για την δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί.