ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗH κόκκινη ιστορία των αιώνιων που κρατάει 13 χρόνια...

H κόκκινη ιστορία των αιώνιων που κρατάει 13 χρόνια (Video)

Το σκηνικό που ζήσαμε προχθές κόντρα στο Αποέλ δεν είναι πρωτόγνωρο φαινόμενο για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Από την περίοδο 2002 – 2003 μέχρι και σήμερα η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει δεχτεί 13 κόκκινες κάρτες σε παιχνίδι κόντρα στο Αποέλ. Μάλιστα καλά διαβάσατε! Σε 13 χρόνια 13 κόκκινες κάρτες! Τώρα αν αυτό αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ δεν το γνωρίζουμε θα ήταν καλά όμως να το ψάξουμε λίγο.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Αποέλ αυτά τα 13 χρόνια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές σε παιχνίδια κόντρα στην ΟΜΟΝΟΙΑ μόλις 3 φορές μια εκ των οποίων ήταν η αποβολή του Μοραϊς στο 90′ της αναμέτρησης την σεζόν 2012 σε παιχνίδι εντελώς αδιάφορο αφού ο τίτλος ήταν ήδη κριμένος.

Πρώτο θύμα των συνεχόμενων αποβολών για την ΟΜΟΝΟΙΑ σε αιώνια ντέρμπι ήταν ο Κωστάκης Καϊάφας την περίοδο (2002 – 2003) όταν στο παιχνίδι τίτλου για την ομάδα μας και ενώ η ΟΜΟΝΟΙΑ πίεζε το Αποέλ για να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα ο τότε αρχηγός δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Το παιχνίδι έληξε 4-3 υπερ του Αποέλ και η ΟΜΟΝΟΙΑ κατέκτησε το πρωτάθλημα την επόμενη αγωνιστική νικώντας τον Απόλλωνα στο Γ.Σ.Π

Ακολούθησε ο Στέλιος Κίττος την σεζόν (2005 – 2006). Σε παιχνίδι στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής ο πρώην διεθνής αμυντικός της ομάδας μας δέχτηκε κόκκινη κάρτα ενώ το σκορ ήταν 1-1. Το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε το Αποέλ νικητή με 2-1.

Την ίδια σεζόν (2005 – 2006)  η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπισε το Αποέλ στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Αυτή την φορά θύμα των διαιτητών ήταν ο Μούσα Μγκούνι ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή του αγώνα.

Την επόμενη σεζόν (2006 – 2007) η ΟΜΟΝΟΙΑ βρήκε και πάλι στον δρόμο της το Αποέλ για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Στον πρώτο αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε κερδίσει με 1-0 ως τυπικά γηπεδούχος και στον επαναληπτικό ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Αποέλ ο διαιτητής του αγώνα απέβαλε το Ντομπρασίνοβιτς για να ευκολύνει το έργο του αντιπάλου μας. Το τελικό σφύριγμα βρήκε το σκορ αναλλοίωτο και την ΟΜΟΝΟΙΑ στον τελικό Κυπέλλου.

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά (2007  -2008) ΟΜΟΝΟΙΑ και Αποέλ συναντήθηκαν στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε κερδίσει τον πρώτο αγώνα με 2-1 και στον επαναληπτικό ο διαιτητής του αγώνα θέλησε να κάνει το έργο των γαλαζοκιτρίνων ευκολότερο. Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης απέβαλε τον Βασκονσέλο με αποτέλεσμα οι ισορροπίες να χαλάσουν και το Αποέλ να πάρει το σκορ που ήθελε για να προκριθεί στον τελικό.

Την επόμενη σεζόν (2008 – 2009) στο πλαίσια της 18ης αγωνιστικής η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπιζε το Αποέλ. Γι ακόμα μια χρονιά σ’ ένα αιώνιο ντέρμπι η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Ντικουμάνα κάτι που βοήθησε το Αποέλ να πάρει προβάδισμα και να κερδίσει τελικά τον αγώνα με 1-0.

Για την τελευταία εξαετία σας παρουσιάζουμε και τα βίντεο με τις φάσεις όπου η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές. Ας θυμηθούμε λοιπόν τις περιπτώσεις αυτών των καρτών για να φέρουμε στο νου μας την βρωμιά και την δυσωδία που εκτυλίσσεται στο Κυπριακό Πρωτάθλημα την τελευταία 13 ετία!

Kαθαρή απόκρουση με το κεφάλι τιμωρήθηκε με αποβολή – 18η αγωνιστική – Περίοδος 2010 – 2011

Η  ΟΜΟΝΟΙΑ μένει με 10 παίκτες  ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 1-0 αφού ο διαιτητής του αγώνα έδειξε κόκκινη κάρτα στον  Εσπασαντίν. Η δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Ισπανός ποδοσφαιριστής της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν για χέρι όμως ο τηλεοπτικός φακός έδειξε ξεκάθαρα ότι η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του.

Δύο κίτρινες σε διάστημα 10 λεπτών – 13 η αγωνιστική – Περίοδος 2011 – 2012

Στο πλαίσιο  της 13ης αγωνιστικής του τότε πρωταθλήματος η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπιζε το Αποέλ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μέχρι το 31ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 όμως κάπου εκεί οι κύριοι με τα μαύρα αποφάσισαν να αλλάξουν τις ισορροπίες αποβάλλοντας τον Ιάγκο Μπουθόν με δύο διαδοχικές κίτρινες κάρτες. Τελικά τα κατάφεραν με  το Αποέλ να γυρίζει το παιχνίδι το οποίο έληξε 3-1.

Ο Αλωνεύτης βρίσκει καθαρά μπάλα αλλά ο Μασιάς έχει διαφορετική άποψη – 26η αγωνιστική  – Περίοδος 2011 – 2012

Την ίδια σεζόν σε δεύτερο συνεχόμενο αιώνιο ντέρμπι η ΟΜΟΝΟΙΑ αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο. Συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής του αγώνα απέβαλε  τον Στάθη Αλωνεύτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο τηλεοπτικός φακός έδειξε ξεκάθαρα ότι ο Αλωνεύτης δεν έκανε φάουλ στη συγκεκριμένη φάση αλλά με την προβολή που έκανε βρήκε μόνο μπάλα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αναγκάστηκε να αγωνιστεί για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο με το αποτέλσμα να μένει στο 0-0.

Aπευθείας κόκκινη για φάουλ στο κέντρο του γηπέδου – 18η αγωνιστική – Περίοδος 2012 2013

Το παιχνίδι βρισκόταν ισόπαλο 1-1 και στο 78ο ο διαιτητής της αναμέτρησης Βασίλης Δημητρίου είπε να κάνει το έργο του Αποέλ ευκολότερο αποβάλλοντας τον Μαργκάσα για φάουλ που έγινε στο κέντρο του γηπέδου με απευθείας (!!!) κόκκινη κάρτα. Το σκορ έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος!

Σιγά μην την γλύτωνε ο Χάρης – 11η αγωνιστική – Περίοδος  2014-15

Σε παιχνίδι  της 11ης αγωνιστικής  η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε και πάλι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χάρη Κυριάκου. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής της ομάδας μας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό και αποβλήθηκε από το ντέρμπι, που ολοκληρώθηκε με νικητή το Αποέλ με 1-0.

Ο Αντώνης Χριστοδούλου “καθάρισε” και αποχώρησε από την ενεργό δράση –  33 η αγωνιστική – 2014-15

Ο Ούτσα Λομπιανίτσε δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες νωρίς στον αγώνα σε διάστημα κάποιων δευτερολέπτων χωρίς κανένας να καταλάβει τον λόγο. Ο διαιτητής του αγώνα Αντώνης Χριστοδούλου έκανε μια εγκληματική διαιτησία εις βάρος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και λίγες μέρες μετά αποχώρησε οικειοθελώς  από την ενεργό δράση. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε από το Αποέλ με 3-2.