ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗΣτoίχησαν οι πειραματισμοί

Στoίχησαν οι πειραματισμοί

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε πριν από λίγο από τον Απόλλωνα με 2-1 στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με σχηματισμό 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια επανήλθε ο Παναγή. Στα δύο άκρα της άμυνας οι Σοϊλέδης και Κωνσταντινίδης ενώ στο κέντρο της άμυνας επιλέχθηκαν οι Βύντρα και Καρλίτος.

Στον άξονα ξεκίνησαν οι Κλέϊτον, Φλορέσκου, Μαργκάσα και Φυλακτού ενώ επιθετικό δίδυμο ήταν  οι Σέρινταν και Ντάρμπισαϊαρ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο κράτησε μπάλα και προσπάθησε να βρει χώρους για να γίνει επικίνδυνη. Παρόλα αυτά δεν δημιούργησε κάτι το αξιόλογο. Από εκεί και πέρα όμως το παιχνίδι άνηκε αποκλειστικά στον Απόλλωνα ο οποίος κατάφερε μάλιστα να πάρει προβάδισμα στο 14ο λεπτό με τον Σαρδινέρο μετά από αδράνεια της αμυντικής μας γραμμής, αλλά και του τερματοφύλακα  Κωνσταντίνου Παναγή.

Η ομάδα μας δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να αντιδράσει αφού ο Απόλλωνας την κέρδισε καθαρά σε όλα τα σημεία. Μεγαλύτερο πρόβλημα παρουσιάστηκε στον άξονα. Ο Κλέϊτον στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλός, ενώ ο Φυλακτού δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να ανταποκριθεί στα καθήκοντα του στο δεξί άκρο του ρόμβου.

Μοναδική υποψία φάσης στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Μαργκάσα μέσα από την μικρή περιοχή που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΟΜΟΝΟΙΑ παρουσιάστηκε αλλαγμένη και έδειχνε να στέκει καλά στον αγωνιστικό χώρο. Η είσοδος του Κατελάρη στην θέση του Φυλακτου΄στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης βοήθησε την ομάδα μας να κερδίσει με μεγάλη ευκολία την μάχη του κέντρου. Αποτέλεσμα αυτής της ανοδικής είκονας ήταν στο 61ο λεπτό να έρθει και το γκολ της ισοφάρισης όταν ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κλέϊτον.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειχνε αποφασισμένη για την μεγάλη ανατροπή και απώλεσε μάλιστα και μια τεράστια ευκαιρία όταν ο Φλορέσκου φάτσα με τον Βάλε έπιασε το πλασέ που πέρασε όμως έξω. Παρόλα αυτά η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε τον έλεγχο του αγώνα και τίποτα δεν έδειχνε ότι η ομάδα μας θα έφευγε ηττημένη από το Γ.Σ.Π.

Κι όμως κόντρα στην ροή του αγώνα ο ακίνδυνος μέχρι εκείνο το σημείο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα στο ντέρμπι με τον Σαρδινέρο στο 82ο λεπτό. Ο Ισπανός συνδυάστηκε μπήκε στην περιοχή, πήρε την μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Παναγή για το 2-1.

Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος των γαλάζιων και ο χρόνος περνούσε απελπιστικά γρήγορα χωρίς να μπορεί η ΟΜΟΝΟΙΑ να αντιδράσει. Δυστυχώ το τελικό σφύριγμα του Δημητρή Μασιά βρήκε την ΟΜΟΝΟΙΑ να χάνει με 2-1 και να μένει στην 5η θέση τρείς πόντους πίσω από τον Απόλλωνα.

Γενικά η ΟΜΟΝΟΙΑ σήμερα με τον τρόπο που παρατάχθηκε στο γήπεδο χαράμισε ένα ημίχρονο και έδωσε το δικαίωμα στον Απόλλωνα να κάνει το παιχνίδι του παίρνοντας το προβάδισμα πολύ νωρίς. Ο Τζον Κάρβερ με τις επιλογές του ειδικά για τις θέσεις του κέντρου άφησε εντελώς γυμνή την ομάδα με αποτέλεσμα για 45 λεπτά να αμύνεται συνεχώς χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει το παιχνίδι της.

Ακατανόητη για εμάς είναι η μη  χρησιμοποίηση  του Κατελάρη από την αρχή. Ο Φάνος μπορούσε να δώσει δύναμη και να σταθεί επάξια απέναντι στο πολύ δυνατό κέντρο του Απόλλωνα.

Δεν μπορούμε να είμαστε στο μυαλό του Άγγλου τεχνικού για την απόφαση του αυτή όμως δεν μας αναιρεί και κανένας το δικαίωμα να ψάχνουμε απαντήσεις γι’ αυτή του την κίνηση, που στο τέλος στοίχησε στην ομάδα μας.