ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗΙδανικοί αυτόχειρες με ευθύνη του προπονητή

Ιδανικοί αυτόχειρες με ευθύνη του προπονητή

Η ΟΜΟΝΟΙΑ και Ανόρθωση έμειναν στην ισοπαλία 2-2 σε ένα παιχνίδι που τέλειωσε πριν από λίγο στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό της σχήμα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Εθνικό της προηγούμενης Τετάρτης, αλλά και με διαφορετικό σύστημα 4-3-3, ευτύχισε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο παιχνίδι (μόλις στο 2ο λεπτό) με τον αρχηγό της Ρενάτο Μαργκάσα μετά από όμορφη ενέργεια του Δημήτρη Χριστοφή.

Το γεγονός αυτό οδήγησε την ομάδα μας να δώσει χώρο στην ομάδα της Αμμοχώστου  η οποία είχει μια φλύαρη υπεροχή χωρίς όμως να δημιουργήσει ιδίαιτερα προβλήματα στην αμυντική μας γραμμή.

Επιθετικά η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Δημήτρη Χριστοφή ο οποίος σε δύο – τρείς περιπτώσεις με τα τρεξίματα του έκανε εξαιρετικές επελάσεις προς την περιοχή της Ανόρθωσης. Μάλιστα στη μια από αυτές τις επελάσεις έδωσε έτοιμο γκολ στο Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και έδωσε στην ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης να διώξουν σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή και την ΟΜΟΝΟΙΑ να ψάχνετε στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές ο Ντάρμπισαϊρ  έφυγε από αριστερά έκανε την σέντρα και ο “Τζίμης” με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 2-0!

Κι εκεί που όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελείωσει ήρθαν δύο διαδοχικά γκολ της Ανόρθωσης με πανομοιότυπο τρόπο για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Δύο φάουλ δεξιά έξω από την περιοχή στο 70′ και στο 78′ και δύο κεφαλιές από τους  Ζοάο Βίκτορ και Κολούνγκα έφεραν έγραψαν το τελικό 2-2.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ προσπάθησε να αντιδράσει και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έχασε μια μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά του Δημήτρη Χριστοφή την οποία έδιωξε με υπερένταση ο Κόπριβετς.

Δυστυχώς για ακόμα μια φορά αποδείξαμε ότι είμαστε αυτοκαταστροφικοί. Αν το τεχνικό επιτελείο της ομάδας μας διάβαζε σωστά το παιχνίδι όταν η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε προβάδισμα με δύο τέρματα θα έπερπε να είχε κάνει τις κινήσεις της από τον πάγκο.Ο Τζον Κάρβερ δεν διάβασε καθόλου καλά την εξέλιξη του αγώνα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ “φώναζε” από πολύ νωρίς ότι χρειαζόταν ενίσχυση στον άξονα και αντί να εκμεταλλευτούμε με πολυκοσμία στο κέντρο το υπερ μας σκορ, αφήσαμε την Ανόρθωση να κάνει το παιχνίδι της και να ασκεί πίεση.Αποτέλεσμα αυτού ήταν η Ανόρθωση να καταφέρει να πετύχει τα δύο τέρματα και αν φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Η ευθύνη για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα δεν φέρει κανένας ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σήμερα. Την ευθύνη την φέρει αποκλειστικά ο προπονητής της ομάδας μας και οι συνεργάτες τους.  Αυτό το λέμε και το τονίζουμε!