ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΔίκαιη ήττα από έναν καλύτερο αντίπαλο

Δίκαιη ήττα από έναν καλύτερο αντίπαλο

Ενημέεωση από την ΚΟΚ για τον αγώνα της μπασκετικής ΟΜΟΝΟΙΑΣ απέναντι στην ΑΕΚ, όπου οι Λαρνακείς κέρδισαν δίκαια με 85 – 67:

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα για την 8η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε εκτός έδρας της Ομόνοιας στην CBF Arena με 85-67. Ως ο ACS MVP of the Game ανακηρύχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 23 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά στον αγώνα και στο 3’ ήταν μπροστά με 11-7, ενώ ακολούθησαν δώδεκα σερί πόντοι για την ΑΕΚ ως το 5’ (19-11). Με το τέλος της περιόδου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 26-20. Στην β’ περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 15’ η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ με 35-26. Στην συνέχεια η Ομόνοια ήταν ανεβασμένη και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 37-36. Έπειτα ο Τόμας με λέι απ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ (39-36).

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν ορεξάτοι στο γ’ δεκάλεπτο και κατάφεραν στο 25:30 να προηγούνται με +15 (53-38), ενώ το τέλος της περιόδου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 65-52. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δ’ περίοδο. Στο 35’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 75-58 και με την λήξη του αγώνα επικράτησε με 85 – 67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 36-39, 52-65, 67-85