ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΚέρδισε εκτός έδρας η ΟΜΟΝΟΙΑ

Κέρδισε εκτός έδρας η ΟΜΟΝΟΙΑ

Η μπασκετική ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε εκτός έδρας τον ΑΠΟΠ με 79-60 και έχει αυξήσει τις πιθανότητες της να τερματίσει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο ρυθμός ήταν αργός στο ξεκίνημα και με τους πράσινους, να προηγούνται με 14-15 στο 10λεπτο. Στη 2η περίοδο, το τέμπο έγινε πολύ γρήγορο, με την Ομόνοια να έχει θέματα στην άμυνα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι.

Έτσι, με επί μέρους σκορ, ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 40-35 στο ημίχρονο.

Ωστόσο το επί μέρους σκορ, 10-26 που υπήρξε στην 3η περίοδο, ήταν και το βαρόμετρο που έκρινε το νικητή. Τη στιγμή που ο Νίχολς, ήταν ασταμάτητος για την Ομόνοια, της οποίας η άμυνα, περιόρισε τη δράση τον Τέιλορ, το σκορ στο 30`, πήγε στο 50-61.

Πλέον η Ομόνοια είχε το πάνω χέρι και αφού η διαφορά ανέβηκε στους 15, από τις αρχές της 4ης περιόδου και την οποία οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν στη συνέχεια και μέχρι τα τελικά στάδια, έφθασαν σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση.

Το τελικό σκορ ήταν 60-79.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 14-15, 26-20, 10-26, 10-18

Σκορ ανά δεκάλεπτο:  14-15, 40-35, 50-61, 60-79.

ΑΠΟΠ (Μ. Ασωνίτης): Στόβερ 8, Χ. Δημητρίου 2, Τέιλορ 18 (1), Αγγελάκος 2, Χιλ 2, Σταύρου, Α. Δημητρίου 2, Πίνγκραμ 26 (6)

Ομόνοια (Δ. Κουκούρης): Μπριτ 13 (1), Νίχολς 25 (4), Τρετιακόφ 2, Κάμπελ 4, Χάφι 15, Γεωργακούδης, Καραπατάκης, Στυλιανού, Μάρκου 10 (3), Γκιλ 10 (1).