ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΞανά και ξανά.... Τεράστια νίκη απέναντι στον αιώνιο!

Ξανά και ξανά…. Τεράστια νίκη απέναντι στον αιώνιο!

Η μπασκετική ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε στην κλειστή αίθουσα του Αγίου Δομετίου, το βράδυ της Κυριακής, για 2η φορά φέτος το ΑΠΟΕΛ.

Το σκορ αυτή την φορά 70 – 68. Σε έναν αγώνα όπου η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε μπροστά στο σκορ από την αρχή, έπαιξε κατα διαστήματα αρκετά καλό μπάσκετ και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Αξίζουν πολλά μπράβο σε τεχνικό επιτελείο, καλαθοσφαιριστές και τους ανθρώπους του τμήματος που δίνουν την δική του μάχη και κάνουν περήφανη την οικογένεια της ΟΜΟΝΟΙΑΣ!

Τα δεκάλεπτα:16 – 15, 20 – 10, 20 – 25, 14 -18

Μετά από ένα αργό τέμπο, ρυθμό που κατάφερε να δώσει η Ομόνοια στο παιχνίδι, στο 10λεπτο, το σκορ ήταν στο 16-15 για τους πράσινους, που έδειξαν από την αρχή, να στηρίζουν αρκετά στην ανασταλτική τους λειτουργία.

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε μεν κάποιες λύσεις, στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, αλλά στη 2η περίοδο, η άμυνα της Ομόνοιας, είχε περισσότερες… δαγκάνες! Περιορίζοντας τον αντίπαλο της, στους 10 μόλις πόντους, την ίδια στιγμή που οι πράσινοι, με μπροστάρη το Νίχολς, σημείωναν 20, κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 36-25.

Η Ομόνοια συνέχισε να κρατάει ένα σταθερό προβάδισμα και στα αρχικά στάδια της 3ης περιόδου και ο ΑΠΟΕΛ, έβλεπε την κατάσταση να δυσκολεύει. Όταν το χρονόμετρο έδειξε το 27`, η διαφορά ανέβηκε στους 15 (55-40) και πάνω εκεί, που τα πράγματα δυσκόλευαν πολύ για τους γαλαζοκίτρινους, με σερί 1-10, μείωσαν σε 56-50, όταν έληξε η 3η περίοδος.

Αντεπίθεσης συνέχεια για τον ΑΠΟΕΛ, με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Έντονη πίεση στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση, απέφεραν τη μείωση, μέχρι και την ελάχιστη τιμή της. Σε 59-58 στο 34`! Αγωνία πλέον στον Άγιο Δομέτιο, αλλά στο σημείο εκείνο, ένα 7-1 σερί για την Ομόνοια, την έφερε στο +7 (66-59).

Στο 38`, το σκορ πήγε στο 66-63 και η αγωνία… επανερχόταν ενόψει της τελικής ευθείας!

Στο 39` 54“ ο Χάμιλτον μείωσε σε 68-67 και στο 39`40“ με μια βολή, ο Τέντι ισοφάρισε σε 68-68!

Όμως στην τελευταία επίθεση, ο Νίχολς ήταν εύστοχος με λέι-απ στο 39`58“ και έτσι, η Ομόνοια έφθασε στη νίκη!

Τελικό σκορ, Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 70-68.