ΑρχικήΚΥΡΙΑ ΕΙΔΗΣΗ3-1 στο «αιώνιο» για τους λεβέντες του παρκέ

3-1 στο «αιώνιο» για τους λεβέντες του παρκέ

Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα ήταν οι νικήτριες στα ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ στο βόλεϊ Ανδρών και διατήρησαν το απόλυτο. Η Ομόνοια συνέχισε την αλάνθαστη πορεία της, καθώς επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ στο ντέρμπι της Λευκωσίας. Οι «πράσινοι» πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-13, όμως στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» βελτιώθηκαν και τους έβαλαν δύσκολα. Ισοφάρισαν στο δραματικό 2ο σετ (27-29), έπαιξαν στα ίσα την αντίπαλο τους, όμως έχασαν το 3ο στις λεπτομέρειες (25-23) και ακολούθως υπέκυψαν στην ανωτερότητα της αντιπάλου (25-17).

Στην αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού» Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση πρόσφεραν απλόχερα θέαμα και σασπένς και έλυσαν τις διαφορές τους στο «τάι μπρέικ», με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 3-2. Τα σετ: 19-25, 25-21, 25-20, 25-27, 15-13.

Ο Παφιακός πέτυχε τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σε βάρος της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 3-0. Το αποτέλεσμα των σετ (25-16, 25-14, 25-19), καταδεικνύει τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Η Αναγέννηση πέτυχε εύκολη νίκη επί τις Α.Ε. Καραβά στο κλειστό της Δερύνειας με 3-0 σετ. Οι «πράσινοι» πήραν τα δύο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (25-21) και το τρίτο με 27-25.