ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΆνθισε στην παράταση το τριφύλλι!

Άνθισε στην παράταση το τριφύλλι!

Οι τριφυλλοφόροι ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι του… Αγίου Δομετίου (αφού οι 2 ομάδες χρησιμοποιούν την ίδια έδρα) αφού παρά το γεγονός ότι απώλεσαν μία διαφορά 8 πόντων στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στην παράταση και πήραν την 4η τους φετινή νίκη.

Η αναμέτρηση μπορεί ποιοτικά να μη διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα νευρικές και άστοχες, όμως η ροή του αγώνα κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και στα 45’ αγωνιστικά λεπτά. Οι Αη Δεμετήτες με μπροστάρη τον Φίσερ πήγαν να φέρουν τα πάνω κάτω στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όμως οι ‘Ιρλανδοί’ είχαν τις απαντήσεις στο έξτρα πεντάλεπτο φτάνοντας στο τελικό 65-72.

Στο 38’ η ΕΝΑΔ ισοφάρισε με το λεϊ απ του Φίσερ (57-57) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στην παράταση η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα με το τρίποντο του Φλούντ (60-57) και έφτασε στο +9 στο τελευταίο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη επικρατώντας με 72-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 27-37, 38-43, 57-57, 65-72

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Αναστάσιος Στουγιανούδης)

Κασινόπουλος, Παναγιώτου 4, Μόσλεϊ 20 (2), Φίσερ 25 (4), Κροφ 8, Σέπος 8 (1), Φραγκέσκου