ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΆτυχη με ήττα στην τελευταία φάση στο «αιώνιο»

Άτυχη με ήττα στην τελευταία φάση στο «αιώνιο»

Αυλαία της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει το ντέρμπι “αιωνίων”. Οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν εκτός έδρας την ΕΑΣ Ομόνοια με 64-62 με buzzer beater του Γιανναρά.

Η ενημέρωση από ΚΟΚ

Σε έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κερδίζοντας εκτός έδρας με 64-62 την ΕΑΣ Ομόνοια, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους νικητές ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 16 πόντους, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Η ΕΑΣ Ομόνοια με λέι απ του Dallas και τρίποντο από τον Πηλακούτα προηγήθηκε στο 3′ με 5-0. Ακολούθησε σερί εννέα πόντων για τον ΑΠΟΕΛ που στο 6′ με το καλάθι του Σιμιτζή ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (5-9). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο του Harden για λογαριασμό των γηπεδούχων (10-15).

Στο 13′ οι «γαλαζοκίτρινοι» με τρίποντο του Thibodeaux απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (12-22), ενώ στο 17′ με νέο τρίποντο από τον ίδιο ήταν στους 12 (18-30). Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έφτιαξαν σερί έξι πόντων και στο 19′ με το καλάθι του Burell η διαφορά μειώθηκε στους έξι (24-30), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Κοιλαρά (24-33).

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 23′ με το λέι απ του Burell έκανε την ανατροπή (37-35). Οι φιλοξενούμενοι μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου με το καλάθι του Carlbe ήταν μπροστά με πέντε πόντους (45-50), με τον Dallas να μειώνει στο φινάλε της περιόδου (47-50).

Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συναρπαστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με σερί οκτώ πόντων από την Ομόνοια που στο 32′ με το τρίποντο του Παπαδημητρίου προηγείτο με 55-50, ενώ στο 37′ το καλάθι του Chevell έφερε τη διαφορά στους οκτώ (62-54). Στο φινάλε όμως του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την μεγάλη ανατροπή, καθώς με σερί οκτώ πόντων ισοφάρισαν σε 62-62 με το λέι απ του Κonjevic στο 39′, ενώ έκλεισαν τον αγώνα με καλάθι του Γιανναρά που τους έδωσε τη νίκη με 64-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-33, 47-50, 62-64