ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑΟλοκληρώθηκε ψες η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος πετόσφαιρας -...

Ολοκληρώθηκε ψες η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος πετόσφαιρας – Η αγωνιστική των ανατροπών – Η βαθμολογία

Mε τρεις νίκες των φιλοξενουμένων μετά από συγκλονιστικούς αγώνες ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 24  Νοεμβρίου 2023 η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας   Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 2-3 σετ.  Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ έφυγε με δυο πόντους από το «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» επικρατώντας 2-3 της ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ. Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ με ανατροπή επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-3 στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» και αποσπάστηκε από τους «γαλαζοκίτρινους». Ρεπό είχε η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (25-21, 19-25, 25-22, 16-25, 12-15)

Ππλύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα μας την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2012 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρτωαθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Οι «πράσινοι» μπροστά σε 100 φιλάθλους επικράτησαν στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 2-3, σε 2’12’’ έχοντας την πρώτη απώλεια βαθμού .Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε δυο φορές και βρίσκεται στην 5η θέση.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 1-0 αφού κέρδισε το πρώτο σετ 25-21 σε 24’. Στο δεύτερο σετ  η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν μπροστά στο σκορ 10-16 και 16-22 για να επικρατήσει 19-25 σε 24’ και να ισοφαρίσει 1-1.

Νέο προβάδισμα για τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο τρίτο σετ αφού γύρισε το 11-18 που προηγήθηκε η ΟΜΟΝΟΙΑ και κέρδισε 25-22  σε 29’ και έγινε το 2-1. Στο τέταρτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ δημιούργησε μεγάλες διαφορές 07-14, 11-20 και  επικράτησε 16-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας 2-2. Στο τάι – μπρέικ η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε 12-15 σε 17’ και πήρε τους δυο πόντους.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Ibazeta, Παφίτης, Markovic, Σαββίδης, Nικολάου, Corzo – Λίμπερο 1: Τamburi – Λίμπερο 2: Αχιλλέως – Αλλαγές: Χρίστου, Lebedev, Ανδρέου, Eυστρατίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Antipkin, Βarreto, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvoranen, Perreira – Λίμπερο 1: Πάπας – Λίμπερο 2; Τουμπή – Αλλαγές: Mαυρομμάτης, Λοίζου.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Μ. Αντώρκας

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2-3 (25-23, 25-22, 30-32, 20-25, 13-15)

Με δυο βαθμούς «έφυγε» από το «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ Αθλητικό Κέντρο ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ. Ενώπιον 105 θεατών η ομάδα του J. Cannwestraci κέρδισε την  ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 2-3 μετά από 2’40. Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ ανέτρεψε το 2-0 που προηγήθηκε η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ και πήρε το δίποντο. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ δέχθηκε σε δεύτερο ντέρμπι την ήττα.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20 με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο τέλος να επικρατεί 25-23 σε 28’ και να προηγείται 1-0. Στο δεύτερο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 18-21,αλλά η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έκανε την ανατροπή και κέρδισε 25-22 σε 30’ κάνοντας το 2-0 σετ.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 15-10 στο τρίτο σετ, αλλά οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στους έξτρα πόντους με τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ να επικρατεί 30-32 σε 39’ για να  μειώσει 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε με 20-25 σε 29’ και ισοφάρισε 2-2 το ντέρμπι. Στο τάί – μπρέικ η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε 07-10 και 10-12 για να κερδίσει 13-15 σε 22’ και να κερδίσει με 2-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Sinhayeuski, Ηobern, Bartunek, Leontyev, Χριστοφόρου, Κrisko – Λίμπερο 1: I. Kοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους- Αλλαγές: Σαββίδης.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (j. CANNESTRACI): Krikun, Σκορδής, Mosqouera, Dolgopolov, Tavares, Προδρόμου – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Παναγιωτίδης.

Διαιτητές: A. Kωνσσταντινίδης – Α. Δανιήλ

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 2-3 (25-17, 25-14, 24-26, 22-25. 13-15)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ μέσα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ». Στην παρουσία 90 φιλάθλων η ομάδα της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ επικράτησε 2-3 του ΑΠΟΕΛ με ανατροπή αφού έχανε 2-0 σε αγώνα 2’19’’. Με τη νίκη της η προσφυγική ομάδα αποσπάστηκε με δυο βαθμούς από τον ΑΠΟΕΛ που εξασφάλισε τον πρώτο του βαιμό.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε 22-17 και επικράτησε 25-17 σε 24’ γράφοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ οι «γαλαζοκίτρινοι» 11-03 και «καθάρισαν» με 25-14 σε 23’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά τους.

Το τρίτο σετ ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα αφού η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ επικράτησε 24-26 στους έξτρα πόντους σε 28’ . Το σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 21-21. Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ μείωσε σε 2-1 και μπήκε στον αγώνα.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ να επικρατεί 22-25 και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 12-12 για να επικρατήσει η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 13-15 σε 20’ και να κερδίζει 2-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (M. XΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Κυπριανού, Delgado, Rodriques, Akande, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου – Λίμπερο 1: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Ζubkov.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Γ. Χρυσοστόμου, Δημητρίου, Uequola, Ηerrera, Rivas , Χριστοφή – Λίμπερο 1: Βαρνάβα, Λίμπερο 2: Φιλοκράτους – Aλλαγές: Καλαφάτης, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους, Α. Χρυσοστόμου, Allen.

Διαιτητές: Χρ. Μαίφόσιης – Κ. Στεφανή