ΑρχικήΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΟΜΑΔΑΤο πρώτο μας τέρμα και ο ιστορικός βαθμός

Το πρώτο μας τέρμα και ο ιστορικός βαθμός

Πρεμιέρα σήμερα για την Εθνική μας ομάδα Γυναικών με αγώνα στο Στάδιο Εθνικός Άχνας με πρώτο αντίπαλο την αντίστοιχη της Λευκορωσίας.

Με τη σημερινή μας αντίπαλο, η προϊστορία καταγράφει δύο ιστορικά γεγονότα για την Εθνική μας σε επίπεδο διοργανώσεων UEFA.

Στις 17 Σεπτεμβρίου 2021 στο Μινσκ, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Εθνική μας ομάδα Γυναικών ηττήθηκε με 4-1 όμως πανηγύρισε το πρώτο τη τέρμα σε επίσημο αγώνα. Το πέτυχε η Άντρη Βιολάρη στο 57ο λεπτό.

Στον αγώνα που έγινε στις 26 Νοεμβρίου 2021 στο ΑΕΚ Αρένα, πήραμε τον πρώτο βαθμό στην ιστορία μας. Το τέρμα της Εθνικής μας στο ισόπαλο τότε 1-1 με τη Λευκορωσία, πέτυχε στο 60ο λεπτό η Φιλίππα Σάββα.

Στη φωτογραφία οι πανηγυρισμοί μετά το γκολ της ισοφάρισης από την Βιολάρη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μινσκ.