ΑρχικήΑΛΛΕΣ ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΤα διαιτητικά "λάθη" στα αιώνια ντέρμπι... με θύμα ΠΑΝΤΑ...

Τα διαιτητικά “λάθη” στα αιώνια ντέρμπι… με θύμα ΠΑΝΤΑ την ΟΜΟΝΟΙΑ!(video)

Η έρευνα του ΟΜΟΝΟΙΑ24 επικεντρώθηκε τα τελευταία 5 χρόνια στα διαιτητικά λάθη που έγιναν στα αιώνια ντέρμπι ΟΜΟΝΟΙΑΣ και Αποέλ. Είναι εκπληκτικό πως τα λάθη αυτά σχεδόν πάντα ήταν εναντίων της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Τυχαίο δεν νομίζουμε.

Οι φάσεις μιλούν από μόνες τους:

2010-2011

(03/10/2010) – 5η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 3 – 0 Ομόνοια Λευκωσίας

Το Αποέλ σκοράρει το δεύτερο τέρμα μετά από ξεκάθαρο κατέβασμα με το χέρι από τον Πίντο.

(22/01/2011) – 18η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 0 – 1 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 34′ ο Αγκουιάρ φεύγει μέτωπο με τον τερματοφύλακα και αποκόπτεται με οφσάιτ ενώ καλυπτόταν 2 μέτρα. Στο 73′ μένει με 10 η ΟΜΟΝΟΙΑ καθώς ο Νικολαίδης δίνει δεύτερη κίτρινη σε χέρι και καλά του Εσπασαντίν. Η μπάλα κόπηκε καθαρά με το κεφάλι.

(10/04/2011) – 28η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 2 – 0 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 270 λεπτό πέναλτι στον Αίλτον σε μαρκάρισμα του Βέντζελ. Καμία παράβαση δεν υπήρχε. Στο 52′ ο Γιωργαλλίδης δέχεται κροτίδα, αποχωρεί από το γήπεδο τραυματίας και γίνεται αλλαγή. Ο αγώνας θα έπρεπε να διακοπεί. Δεν διακόπτεται και μετά από 2 λεπτά το Αποέλ σκοράρει για το 2-0.

(11/05/2011) – 32η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 1 – 0 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 88′ καθαρό πέναλτι πάνω στον Μακρίδη που δεν δίνεται.

2011-2012

(11/12/2011) – 13η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 1 – 3 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Από το 30′ η ΟΜΟΝΟΙΑ με 10 παίκτες σε δεύτερη κίτρινη στον Μπουθόν και ενώ το σκορ ήταν υπέρ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Εξάντλησε την αυστηρότητα του ο διαιτητής

(23/03/2012) – 26η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 0 – 0 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 44′ δεύτερη κίτρινη στον Αλωνεύτη και πάλι με 10 η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Αλωνεύτης παίζει καθαρά μπάλα…

(31/03/2012) – 1η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 1 – 2 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 35′ ανατροπή και πέναλτι που δεν δίνεται πάνω στον Μπεργκουνιού. Στο 88′ ο Φρέντυ αποκόπτεται λανθασμένα σε οφσάιτ ενώ έφευγε φάτσα με τον τερματοφύλακα. Ο Φρέντυ καλυπτόταν τουλάχιστον 2 μέτρα.

2012-2013

(07/10/2012) – 5η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 0 – 0 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 13′ ο Φρέντυ ανατρέπεται εντός περιοχής καθώς τον σπρώχνει βίαια ο αντίπαλος και ο διαιτητής δεν δίνει πέναλτι. Στο 44′ ο Ατόρνο παίρνει με καθαρό φάουλ την μπάλα από τον Σκαραμοτσίνο και παρολίγο να σκοράρει το Αποέλ.

(19/01/2013) – 18η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 1 – 1 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 15′ “μεγαλώνει” το γήπεδο και ο Μαντούκα γυρίζει στον Πίντο για να κάνει το 1-0 ενώ η μπάλα πέρασε ολόκληρη εκτός. Στο 77′ και ενώ ισοφάρισε η ΟΜΟΝΟΙΑ, ο Βασίλης Δημητρίου αποβάλει απευθείας τον Μαργκάσα με κόκκινη κάρτα σε φάουλ όπου ήταν για κίτρινη κάρτα πάνω στον Τρισκόφσκι.

(06/04/2013) – 1η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 3 – 0 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στην φάση του τέρματος του πρώτου τέρματος του Εφραίμ προϋπήρξε ανατροπή στην περιοχή και πέναλτι που δεν δόθηκε.

(12/05/2013) – 5η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 4 – 3 Ομόνοια Λευκωσίας

Εγκληματική ακύρωση τέρματος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ για το 4-4 στο 88′

2013-2014

(16/12/2013) – 13η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 2 – 0 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 9′ καθαρό πέναλτι στον Σκέμπρι που δεν δίνεται. Στο 67′ καταπίνει άλλο πέναλτι ο Μασιάς πάνω στον Πλατινί.

(07/05/2014) – 8η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 2 – 1 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 11ο λεπτό καθαρό πέναλτι πάνω στον Σκέμπρι που δεν δίνεται.

2014-2015

(30/11/2014) – 11η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 1 – 0 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 24′ καθαρό πέναλτο στον Ποτέ δεν δίνεται. Ο Καρλάο πρώτα κτυπάει στα πόδια από κάτω τον Ποτέ και μετά γίνεται παράβαση και με τα χέρια. Στο 71′ με δεύτερη κίτρινη ο Μασιάς τιμωρεί τον Χάρη Κυριάκου για χρήση χεριού (που έγινε), όμως η φάση θα έπρεπε να σταματήσει δευτερόλεπτα πριν σε σκληρό φάουλ πάνω στον Φοφανά.

(28/02/2015) – 22η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 1 – 1 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 39′ ο Ασίς αποκόπτεται λανθασμένα με οφσάιτ στερώντας σίγουρο γκολ στην ΟΜΟΝΟΙΑ. Στο 40′ πέναλτι στον Ράμος δεν δίνεται. Ο Καρλάο κλαδεύει και μετά παίρνει και μπάλα. Ο Τράττος και πάλι είχε άλλη άποψη. Στο 53′ και πάλι κόβετε λανθασμένα με οφσάιτ ο Ασίς ενώ φεύγει μόνος.

(14/03/2015) – 2η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 1 – 1 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 80′ ο Σκέμπρι αποκόπτεται λανθασμένα σε οφσάιτ ενώ έφυγε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

(02/05/2015) – 7η Αγωνιστική ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 3 – 2 Ομόνοια Λευκωσίας

Στο 15′ με λαβή καράτε ο Καρλάο βάζει κάτω τον Σκέμπρι στην περιοχή μπροστά στα μάτια του Χριστοδούλου ο οποίος καταπίνει το πέναλτι. Στο 24′ παίρνει 2 κίτρινες μέσα σε 1 λεπτό ο Λομπιανίτσε για διαμαρτυρίες από τον κύριο Χριστοδούλου. Ανύπαρκτο πέναλτι στο 36′ για το Αποέλ. Είναι από τα παιχνίδια που το Αποέλ παίρνει εντελώς άδικα το τρίποντο που στο τέλος φάνηκε και χρυσό καθώς στις λεπτομέρειες παίρνει και τον τίτλο.

2015-2016

(09/11/2015) – 10η Αγωνιστική Ομόνοια Λευκωσίας 2 – 2 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Στο 45′ πέναλτι καθαρότατο στον Σκέμπρι δεν δίνεται μετά από κλάδεμα του Αστίθ. Ο Μασιάς το κάνει γαργάρα.

Μετά από όλα αυτά μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε πως το Αποέλ είναι η πιο αδικημένη ομάδα της Κύπρου. Θα πρεπε να ντρέπεστε… Μόνο αυτό.

Το Σάββατο το ξέρουμε πως η ΟΜΟΝΟΙΑ θα αντιμετωπίζει τουλάχιστον 14 παίκτες απέναντι της… Δεν έχουμε αμφιβολία γι αυτό, ιδιαίτερα γνωρίζοντας πόσο κοντά είναι όλοι οι διεκδικητές του τίτλου και πόσο σημαντικό είναι να μην έχει το αιώνιο κατεστημένο που λέγεται Αποέλ τις όποιες απώλειες. Οι παίκτες μας ετοιμάζονται να τα δώσουν όλα στο γήπεδο και όπου μας βγάλει!